Odżywianie piłkarzy: 3 ważne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed rywalizacją na zielonym boisku

Granie na ruszcie przez 90 minut wymaga dużo energii. Dlatego musisz być mądry w wyborze codziennego menu żywieniowego, aby utrzymać swoją wytrzymałość do dnia meczu. Niestety wciąż jest wiele osób, które błędnie interpretują wytyczne dotyczące odżywiania piłkarzy krążących w społeczności. Na przykład istnieje mit, który zabrania obfitego jedzenia przed meczem, aby zapobiec rozstrojowi żołądka podczas biegania. Czy to prawda? Sprawdź poniższe fakty.

Wskazówki dotyczące odżywiania piłkarzy: która z nich jest niewłaściwa, a która słuszna?

Mit: Jedzenie nie ma wpływu na występ na boisku

Zło . Odpowiednie odżywianie dla piłkarzy jest w rzeczywistości najważniejszą częścią, którą naprawdę należy wziąć pod uwagę. Prawie wszystkie dotychczasowe badania dotyczące sportu pokazują, że dieta bogata w węglowodany może poprawić wyniki sportowców na boisku.

Badania przeprowadzone w Szwecji wykazały, że piłkarze, którzy mieli niski poziom glikogenu, byli w stanie pozostać na boisku tylko przez pół meczu. Sam glikogen jest końcowym produktem glukozy w organizmie, który jest magazynowany w komórkach i wątrobie jako zapas energii.

W tkance mięśniowej glukoza zmagazynowana w postaci glikogenu może być wykorzystana bezpośrednio przez mięsień do produkcji energii. Dwie trzecie wszystkich zapasów glikogenu w organizmie jest magazynowanych w mięśniach. Glikogen zmagazynowany w mięśniach ulega skurczeniu, jeśli osoba wykonuje intensywne ćwiczenia przez długi czas.

Wielu piłkarzy uważa, że ​​jedzenie nie wpłynie na ich wyniki na boisku, ale im więcej węglowodanów zje sportowiec, tym większą będzie miał wytrzymałość. Piłkarz może biec szybciej i dłużej, jeśli spożyje odpowiednią ilość węglowodanów. Piłkarze powinni wybierać pokarmy zawierające około 40 procent węglowodanów, 40 procent tłuszczu i 20 procent białka.

Mit: Co jesz po meczu nie ma znaczenia

Zło . Być może po tak męczącej grze często widzisz profesjonalnych piłkarzy lub swoich ulubionych graczy jedzących przekąski, takie jak napoje gazowane, słodkie napoje, chipsy ziemniaczane, słodycze i frytki.

W rzeczywistości mięśnie potrzebują „zapasu paliwa” przez godzinę lub dwie po meczu. Najlepsze jedzenie do jedzenia po meczu to takie, które jest bogate w węglowodany, dzięki czemu mięśnie mają wystarczającą ilość zapasów glikogenu.

Źródła żywności zawierające odpowiednie węglowodany są potrzebne graczom po meczu. Zwłaszcza jeśli kolejna przerwa w grze jest bardzo krótka. Ale to nie znaczy, że możesz zjeść tuzin gotowych do spożycia burgerów i frytek, wiesz! Dobrym pomysłem jest wybór zdrowych źródeł węglowodanów, takich jak węglowodany złożone znajdujące się w produktach pełnoziarnistych.

Mit: Pij tylko wtedy, gdy czujesz pragnienie

Zło . Ponieważ skupiasz się tylko na treningu lub meczach, możesz nie odczuwać potrzeby picia wody, nawet jeśli jesteś aktywnym piłkarzem, nie powinieneś pić tylko wtedy, gdy czujesz pragnienie. Ludzie nie będą odczuwać pragnienia i potrzebować wody, jeśli nie stracili około dwóch procent masy ciała z powodu potu. Kiedy poczujesz pragnienie, twoja wydajność w terenie gwałtownie się zmniejszy.

Piłkarze muszą pić przed meczem zaczęła się, w trakcie meczu piłkarz powinien pić co 15-20 minut, jeśli to możliwe, oraz w przerwie. Upewnij się, że drużyna stawia wodę pitną wzdłuż linii bocznych i w pobliżu bramki, aby gracze mogli łatwo napić się drinka, gdy nastąpi przerwa w grze.

Nawet jeśli grasz w dość zimną pogodę, nadal będziesz odwodniony, jeśli nie dostaniesz wystarczającej ilości płynów. Nie wolno zapominać, że płyny są bardzo ważnym elementem żywienia piłkarza.